Sports Inter School

Geetanjali Fest Sports (2017-18)

First Geetanjali fest Opening Ceremony was held on 21st August 2017 at Doon Public School,Paschim Vihar. Mr. Subhash Arya EX-Mayor SDMC was the Chief Guest along with members of School Managing Committee, Mrs. Sumy Vasan Tiwari- Vice Chairperson-Doon public School and Vidhu Vijayan Biju (HM-Doon Public School were also present to grace the occassion. The Fest began with Sports Events such as Skating, Taekwondo and Futsal. Almost 20 reputed schools of Delhi took part in this Competition.

Following are the results:- Day-1 (21st August 2017)

SKATING
CATEGORY—4-6 YEARS BOYS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

HARSH

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

KIAN AMAR SINGH

SPRINGDALES SCHOOL (KIRTI NAGAR)

SECOND

SARANSH

BAL BHARTI SCHOOL (ROHINI)

THIRD

CATEGORY—4-6 YEARS GIRLS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

HARGUN

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

FIRST

TEJAS

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

SECOND

VIRAT BHARDWAJ

SHAH INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

CATEGORY—4-6 YEARS BOYS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

HARSH

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

KIAN AMAR SINGH

SPRINGDALES SCHOOL (KIRTI NAGAR)

SECOND

SARANSH

BAL BHARTI SCHOOL (ROHINI)

THIRD

CATEGORY—4-6 YEARS GIRLS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

ARSHIYA MENDIRATTA

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

FIRST

--

--

SECOND

--

--

THIRD

CATEGORY—6-8 YEARS BOYS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

MANMEET SINGH

GHPS (PUNJABI BAGH)

FIRST

DAKSH JAIN

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

SECOND

MANPREET SINGH

GHPS (PUNJABI BAGH)

THIRD

 

 

CATEGORY—6-8 YEARS GIRLS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

ARLEEN

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

BHOOMI

ST. MARKS SCHOOL (MEERA BAGH)

SECOND

DEEKSHA

GEETARATAN JINDAL PUBLIC SCHOOL

THIRD

CATEGORY—6-8 YEARS BOYS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

SWASTIK SHARMA

BAL BHARTI SCHOOL (ROHINI)

FIRST

VANSH VASHIST

RYAN INTERNATION SCHOOL (ROHINI)

SECOND

KAVYA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

THIRD

CATEGORY—6-8 YEARS GIRLS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

DALISHA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

ADITI SHOKEEN

SHAH INTERNATIONAL SCHOOL

SECOND

--

--

THIRD

 Day-2  (22nd August 2017)

  1. SKATING

CATEGORY—8-10 YEARS BOYS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

GITAGYA

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

FIRST

RUDRAKSH

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

SECOND

SHAURYA

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

CATEGORY-8 -10 YEARS GIRLS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

GUNEET

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

JASKIRAT

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

SECOND

HIMANSHI

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

THIRD

CATEGORY—8-10 YEARS BOYS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

PRIYANSHU

LIONS PUBLIC SCHOOL

FIRST

ADHYAN

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

SECOND

TAVISH

SHAH INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

 

 

 

CATEGORY—8-10 YEARS GIRLS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

KAVYA

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL (ROHINI)

FIRST

BHAVYA

BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL

SECOND

NAVYA

BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL

THIRD

 

CATEGORY—10-12 YEARS BOYS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

ASHUTOSH

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

FIRST

ARSH

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

SECOND

KESHAV

ADARSH PUBLIC SCHOOL ( BALI NAGAR)

THIRD

CATEGORY—10-12 YEARS GIRLS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

NAVYA GUPTA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

SHIVIKA

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

SECOND

RAJNEET

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

THIRD

CATEGORY—10-12 YEARS BOYS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

DHRUV

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

FIRST

SHUBHAM

DOON PUBLIC SCHOOL

SECOND

HEMANK

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

THIRD

CATEGORY—10-12 YEARS GIRLS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

VAISHNAVI

ADARSH PUBLIC SCHOOL (BALI NAGAR)

FIRST

SIYA

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

SECOND

KANISHKA

KIIT WORLD SCHOOL

THIRD

TAEKWONDO
BOYS--RESULT
CATEGORY— U- 21 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

VISHAL SIKKA

DOON PUBLIC SCHOOL

FIRST

YASH BHATNAGAR

A.P.S (ROHINI)

SECOND

SAMARTH

MAX FORT (DWARKA)

THIRD

MUKUND SANWAL

ANDHRA EDUCATION SOCIETY

THIRD

 

CATEGORY— U- 23 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

PUSHKAR BUDHIRAJA

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL (ROHINI)

FIRST

SHIVAM ARYA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

SECOND

ROHAN SHARMA

A.P.S (ROHINI)

THIRD

GARVIT KUMAR

A.P.S (BALI NAGAR)

THIRD

CATEGORY— U- 25 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

MADHAV BUDHIRAJA

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

FIRST

AGRIM RANA

A.P.S (ROHINI)

SECOND

ARUSH

A.P.S (BALI NAGAR)

THIRD

DHAIRYA

GEETARATAN JINDAL PUBLIC SCHOOL

THIRD

CATEGORY— U- 27 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

KSHITIJ SHARMA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

VIHAAN BHATIA

G.D. GOENLA (DWARKA)

SECOND

ANUJ TUSHIR

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

THIRD

PIYUSH KUMAR

K.V. NO.-1 (DELHI CANTT)

THIRD

RESULTS
Day-3    (23rd August 2017)
CATEGORY—CADET-- U- 33 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

NAMAN SINGAL

A.P.S (BALI NAGAR)

FIRST

AADI NAMDEO

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

SECOND

OJAS DHAMI

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

TANISH GARG

GEETARATAN JINDAL PUBLIC SCHOOL

THIRD

CATEGORY—CADET-- U- 37 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

SUMIT KUMAR

A.P.S (BALI NAGAR)

FIRST

OJASVI JANI

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

SECOND

RHYTHM JHAMD

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

RUDRAKSH SRIVASTAVA

COLUMBIA JUNIOR SCHOOL

THIRD

CATEGORY—CADET-- U- 41 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

VEERAL KUMAR

A.P.S (BALI NAGAR)

FIRST

UTSAV JOSHI

NEW ERA PUBLIC SCHOOL

SECOND

KRISH SANORIA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

THIRD

ANUJ GOEL

RYAN INTERNATION SCHOOL (ROHINI)

THIRD

CATEGORY—CADET-- U- 45 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

GURSHANT SINGH

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

AADITY PARASHAR

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

SECOND

DHRUV GUPTA

A.P.S (BALI NAGAR)

THIRD

MAYANK BADJUJAR

NEW ERA PUBLIC SCHOOL

THIRD

GIRLS--RESULT
CATEGORY— U- 18 KG GIRLS (SUB-JUNIOR)  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

REHAT KAUR

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

RAVISHA SHARMA

NEW ERA PUBLIC SCHOOL

SECOND

MEHAK  KUMARI

A.P.S (BALI NAGAR)

THIRD

PARIDHEE JAIN

A.P.S (ROHINI)

THIRD

CATEGORY— U- 20 KG GIRLS (SUB-JUNIOR)  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

YAMINI

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

FIRST

KAVYA RUSTAGI

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

SECOND

NIMISHA VIJ

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

ANUSHKA

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

THIRD

CATEGORY— U- 22 KG GIRLS (SUB-JUNIOR)  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

CHARVI CHETRI

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

RIDHIMA GUPTA

A.P.S (ROHINI)

SECOND

KANISHKA

A.P.S (BALI NAGAR)

THIRD

AASHITA DEV

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

THIRD

CATEGORY— U- 24 KG GIRLS (SUB-JUNIOR)  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

LAKSHITA

A.P.S (ROHINI)

FIRST

YASHIKA

NEW ERA PUBLIC SCHOOL

SECOND

TIA

SHAH INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

DHWANI PANDEY

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

CATEGORY— U- 29 KG GIRLS (CADET)  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

YADVI SHARMA

NEW ERA PUBLIC SCHOOL

FIRST

MILANJEET KAUR

A.P.S (BALI NAGAR)

SECOND

VANSHITA

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

THIRD

RHYTHM

SHAH INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

CATEGORY— U- 33 KG GIRLS (CADET)  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

CHARU

GURUNANAK KHALSA GIRLS SCHOOL

FIRST

SNAVI

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

SECOND

HARMEER KAUR

A.P.S (BALI NAGAR)

THIRD

KANISHKA

ST. MARKS SCHOOL

THIRD

CATEGORY— U- 37 KG GIRLS (CADET)  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

MEHAK RUSTAGI

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

DHRUVI

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

SECOND

TANISHKA

A.P.S (BALI NAGAR)

THIRD

SHREYA MEHTA

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

CATEGORY— U- 41 KG GIRLS (CADET)  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

ANUSHKA CHATTERJEE

A.P.S (BALI NAGAR)

FIRST

DISHITA SHRESTHA

RYAN INTERNATIONAL SCHOOL

SECOND

NAMAN SAINI

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

THIRD

SRISHTI ARORA

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

THIRD

FUTSAL (IMPROVISED FOOTBALL)


SCHOOL NAME

POSITION

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

FIRST

ST. MARKS PUBLIC SCHOOL (MEERA BAGH)

SECOND

DOON PUBLIC SCHOOL (PASCHIM VIHAR)

THIRD



doon doon doon doon

doon doon doon doon

doon doon doon doon

Geetanjali Fest Sports (2017-18)

First Geetanjali fest Opening Ceremony was held on 21st August 2017 at Doon Public School,Paschim Vihar. Mr. Subhash Arya EX-Mayor SDMC was the Chief Guest along with members of School Managing Committee,Mrs. Sumy Vasan Tiwari- Vice Chairperson-Doon public School and Vidhu Vijayan Biju (HM-Doon Public School were also present to grace the occassion. The Fest began with Sports Events such as Skating, Taekwondo and Futsal. Almost 20 reputed schools of Delhi took part in this Competition.

doon doon doon doon

doon doon doon doon

doon doon doon doon

doon doon

Following are the results:- Day-1 (21st August 2017)

SKATING
CATEGORY—4-6 YEARS BOYS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

HARSH

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

KIAN AMAR SINGH

SPRINGDALES SCHOOL (KIRTI NAGAR)

SECOND

SARANSH

BAL BHARTI SCHOOL (ROHINI)

THIRD

CATEGORY—4-6 YEARS GIRLS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

HARGUN

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

FIRST

TEJAS

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

SECOND

VIRAT BHARDWAJ

SHAH INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

CATEGORY—4-6 YEARS BOYS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

HARSH

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

KIAN AMAR SINGH

SPRINGDALES SCHOOL (KIRTI NAGAR)

SECOND

SARANSH

BAL BHARTI SCHOOL (ROHINI)

THIRD

CATEGORY—4-6 YEARS GIRLS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

ARSHIYA MENDIRATTA

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

FIRST

--

--

SECOND

--

--

THIRD

 

CATEGORY—6-8 YEARS BOYS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

MANMEET SINGH

GHPS (PUNJABI BAGH)

FIRST

DAKSH JAIN

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

SECOND

MANPREET SINGH

GHPS (PUNJABI BAGH)

THIRD

CATEGORY—6-8 YEARS GIRLS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

ARLEEN

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

BHOOMI

ST. MARKS SCHOOL (MEERA BAGH)

SECOND

DEEKSHA

GEETARATAN JINDAL PUBLIC SCHOOL

THIRD

CATEGORY—6-8 YEARS BOYS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

SWASTIK SHARMA

BAL BHARTI SCHOOL (ROHINI)

FIRST

VANSH VASHIST

RYAN INTERNATION SCHOOL (ROHINI)

SECOND

KAVYA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

THIRD

CATEGORY—4-8 YEARS GIRLS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

DALISHA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

ADITI SHOKEEN

SHAH INTERNATIONAL SCHOOL

SECOND

--

--

THIRD

 Day-2  (22nd August 2017)

  1. SKATING

CATEGORY—8-10 YEARS BOYS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

GITAGYA

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

FIRST

RUDRAKSH

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

SECOND

SHAURYA

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

CATEGORY-8 -10 YEARS GIRLS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

GUNEET

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

JASKIRAT

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

SECOND

HIMANSHI

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

THIRD

CATEGORY—8-10 YEARS BOYS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

PRIYANSHU

LIONS PUBLIC SCHOOL

FIRST

ADHYAN

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

SECOND

TAVISH

SHAH INTERNATIONAL SCHOOL

THIRD

 

CATEGORY—8-10 YEARS GIRLS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

KAVYA

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL (ROHINI)

FIRST

BHAVYA

BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL

SECOND

NAVYA

BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL

THIRD

 

CATEGORY—10-12 YEARS BOYS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

ASHUTOSH

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

FIRST

ARSH

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

SECOND

KESHAV

ADARSH PUBLIC SCHOOL ( BALI NAGAR)

THIRD

CATEGORY—10-12 YEARS GIRLS   ( ADJUSTABLE)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

NAVYA GUPTA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

SHIVIKA

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

SECOND

RAJNEET

ST. MARKS GIRLS SR. SEC SCHOOL

THIRD

CATEGORY—10-12 YEARS BOYS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

DHRUV

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

FIRST

SHUBHAM

DOON PUBLIC SCHOOL

SECOND

HEMANK

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

THIRD

CATEGORY—10-12 YEARS GIRLS   ( QUADS)


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

VAISHNAVI

ADARSH PUBLIC SCHOOL (BALI NAGAR)

FIRST

SIYA

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

SECOND

KANISHKA

KIIT WORLD SCHOOL

THIRD

TAEKWONDO
CATEGORY— U- 21 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

VISHAL SIKKA

DOON PUBLIC SCHOOL

FIRST

YASH BHATNAGAR

A.P.S (ROHINI)

SECOND

SAMARTH

MAX FORT (DWARKA)

THIRD

MUKUND SANWAL

ANDHRA EDUCATION SOCIETY

THIRD

 

CATEGORY— U- 23 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

PUSHKAR BUDHIRAJA

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL (ROHINI)

FIRST

SHIVAM ARYA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

SECOND

ROHAN SHARMA

A.P.S (ROHINI)

THIRD

GARVIT KUMAR

A.P.S (BALI NAGAR)

THIRD

CATEGORY— U- 25 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

MADHAV BUDHIRAJA

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

FIRST

AGRIM RANA

A.P.S (ROHINI)

SECOND

ARUSH

A.P.S (BALI NAGAR)

THIRD

DHAIRYA

GEETARATAN JINDAL PUBLIC SCHOOL

THIRD

CATEGORY— U- 27 KG BOYS  


NAME

SCHOOL NAME

POSITION

KSHITIJ SHARMA

INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

FIRST

VIHAAN BHATIA

G.D. GOENLA (DWARKA)

SECOND

ANUJ TUSHIR

VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

THIRD

PIYUSH KUMAR

K.V. NO.-1 (DELHI CANTT)

THIRD